Példaértékű összefogás az Ezerjó hazájában

Megszépült a 218 éves mór-kecskehegyi Szent Orbán Kápolna

A Móri Borvidék egyik legősibb szőlőhegyén a Kecskehegyen a szőlők, a bortermelők védőszentjének Szent Orbánnak emelték eredetileg ezt a kis kápolnát a móri kapucinus atyák 1794-ben a Lamberg grófok támogatásából. Őseink Orbán napjakor rendszeresen szentmisén vettek részt ezen a helyen, áldást és közbenjárást kérve hogy óvja, védje szőlőiket a természeti csapásoktól és jó és bőséges termésük legyen.

Ahogy múltak az évek a kis kápolna állapota is egyre romlott az utolsó pillanatokban jött a segítség a Mór és Pusztavám Közös Hegyközség felhívása akkori elnöke Geszler József vezetésével, szervezésével.

2011. május 29-én ünnepélyesen újra lett szentelve az 1870-ben a szőlőművelők tiszteletére állított Cserhát-dűlői kereszt. A kereszt és környéke felújítása közös összefogással készült el szintén: elsőként. A Hegyközség választmánya ekkor megfogalmazta a következő feladatot: a kecskehegyi Szent Orbán Kápolna külső és belső felújítását pénzbeli ás társadalmi munka-felajánlásokból. Az épület rendbetétele mellett más szándéka is volt a szervezetnek: a móri szőlőtermelők Szent Orbán napi búcsújának méltó módon történő megünneplését– őseik hagyatékára támaszkodva – szerette volna újra hagyománnyá tenni a kápolnánál.

2012. május 25-én 18 órakor az álomból valóság lett, a gyönyörűen felújított, kívül-belül megszépült ékszerdobozt megérdemelt nagy ünneplő tömeg vette körül egy több száz éves hársfa árnyékában. Több mint 50 magánszemély, vállalkozás 534.000 Ft-ot ajánlott fel az egyházközségnél és a hegyközségnél, illetve ugyanennyi a társadalmi munka értéke is, amit munkájukkal a felújításhoz tettek a mesteremberek Varga Ferenc a felújítást vezető építész szakmai irányításával. A felújítás teljes egésze meg lett örökítve, melyet albumba rendezve a hegyközség szeretne átadni a helyi és megyei egyházi Vezetésnek és a Városvezetésnek.


A támogatók között találhatunk cégeket, borászokat, pedagógusokat, nyugdíjasokat és mindenek előtt lokálpatriótákat. (Az adakozók névsora a cikk után található meg.)

A megjelenteket Frey Szabolcs hegybíró köszöntötte, majd rövid történelmi áttekintést adott a Szent Orbán kápolna múltjáról Schwartz Alajos (a kápolna történetéről korábbi cikke a borvidék honlapján olvasható: http://www.moriborvidek.com/index.php/aprocska-kincsunk-a-multbol ), Pro Urbe díjas helytörténész. Geszler József főszervező, a hegyközség választmányának tagja, köszönetét fejezte ki az adományokért és társadalmi munkákért. A szentmisén megjelent Fenyves Péter Mór polgármestere, Törő Gábor országgyűlési képviselő, a Móri Borbarát Hölgyek Egyesületének borhölgyei, a móri Brindisi Szent Lőrinc Borrend borlovagjai és Kornseé Dóra a Móri Borvidék 2011. évi borkirálynője. A felújított kápolnát megáldotta és a hagyományos Szent Orbán-napi szentmisét bemutatta a házigazda Száraz László esperes-plébános atya, utána a Móri Ifjúsági Fúvószenekar térzenéjét élvezhették a megjelentek Acsai Sándor karnagy vezetésével. A szentmisét követően a móri szőlősgazdák borait és feleségeik süteményeit kóstolhatták meg az egybegyűltek.

Szép kezdeményezés, szép kihívás, szép munka, szép hely, szép ünnep. Mindenkinek köszönet jár, aki részt vett a kis kápolna újjászületésében, remélhetőleg még sok száz évig járhatnak ide a szőlőtermelők Szent Orbán búcsúnapjakor.

Kirándulóhelynek sem utolsó célpont, Mór központjától 3 órás séta a kápolna (Megközelítés: Wekerle Sándor Szabadidőközpont és a kertészet közötti úton elindulva, 2 kereszteződésen egyenesen át, a hegy tetején, a betonút végénél.), melynek hátterében a gyönyörű vértesi panorámában gyönyörködhetünk, előtte pedig a Bakonyban, a földúton továbbsétálva, tekerve pedig a Látóhegyi-tavakhoz juthatunk.


Geszler Anikó


A cikk továbbközlésére a szerző neve feltüntetésével együtt engedélyt ad. Ha más a Móri Borvidékről szóló anyagot is megjelentetnének kérem, keressék Geszler Anikót: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , 0620-5527030.

A felújításról, szentelésről bővebb tájékoztatást, illetve interjút tudnak adni a főszervezők: Geszler József választmányi tag (0630-48-192-48), Frey Szabolcs hegybíró 30/2844-478.

 fotok


Hrubos Zsolt fotós fényképei (a szerző további felhasználásának engedélyével neve feltüntetése esetén) a móri Szent Orbán Kápolna újraszenteléséről, búcsúnapjáról (2012. május 25.)

Köszönet a támogatóknak e jó ügyben való közreműködésükért:


 
PÉNZBELI ADOMÁNYOK
534.000 Ft ÉRTÉKBEN:       
(a Római Katolikus Egyházközségnél és a
Mór és Pusztavám Közös Hegyközségnél)       
    
 
Bakáné Kaiser Mária       
Balog Tibor és felesége       
Balogh István       
Bata Ferenc       
Bozóky István       
Bozóky Péter       
Brindisi Szent Lőrinc Borrend       
Engl Ferenc       
Ertl Mártonné       
Feldmár József       
Fendt János       
Fenyves Péter       
Ferenczy Imre       
Fischer József       
Frey Pince       
Friedl Károly       
Furtenbacher Anna       
Geszler Családi Pincészet       
Grüll Mártonné       
Hajnal Tibor       
Heim János       
Iván János       
Jakab Gyula       
Janni Gusztávné       
Kaiser István       
Katolikus Nők Köre       
Kékesi István       
Kóczán János       
Kocsa Gáborné       
Korb Veronika       
Krausz Józsefné       
Kriszt József       
Molnár Pál       
Móri Bor Kft.       
Móri Borbarát Hölgyek Egyesülete       
Németh Csaba       
Novák Lászlóné       
Pénzes József       
Pigler József       
Pisch József       
Raáb Ferencné       
Ruff Ferenc       
Ruff Ignác       
Schmidt Ferencné       
Schwartz Alajos       
Szatzker Ferencné       
Tálos Tamás       
Tömör Lajos       
Trosztmér Károly       
Trosztmír Márton       
Varga Béla       
Varga Lajos       
Varga Márton       
Varga Máté       
Vécsei Béla    
 
       
TÁRSADALMI MUNKA, ANYAGFELAJÁNLÁS
TÖBB MINT 500.000 Ft ÉRTÉKBEN:       
ER-LA Kft.- Varga Lajos és felesége       
Focus 94 Kft.-Szatzker Antal       
Fotóház-Kóbor András       
Frey Szabolcs       
Geszler József       
Gre-Sa Bt.-Gregorics István       
Heim János és felesége       
Hrubos Zsolt       
Klock Ferenc, Ágoston József, Moór Mihály, Varga Ferenc és
Pigler Szabolcs        
Mór Városi Önkormányzat       
Pachál Tibor-Pongrácz Zoltán       
Palló és Deszka Kft. Pusztavám-ifj. Tálos Tamás, Zombó Norbert       
Pisch István, Flacsker János       
Schneider István-Péhn Ferenc-Máder Gábor-Kovács László       
Semper Serviens Kft.-Farkas László       
Szabadi Tibor       
Szekeres László       
Varga Ferenc       
Vásártér Kft.-Psóra Tivadar       
Vértesaljai Kft.-Czachesz Gábor       
Vértesi Erdő Zrt. Pusztavámi Erdészete-Kubinyi Balázs       
Zelovits Gábor       
       
RENDEZVÉNYBEN KÖZREMŰKÖDŐK:       
Brindisi Szent Lőrinc Borrend       
Finta János       
Katolikus Nők Köre-Ferencz Józsefné       
Móri Borbarát Hölgyek Egyesülete       
Móri bortermelők és feleségeik       
Móri Flóra Kertészet       
Móri Ifjúsági Fúvószenekar-Acsai Sándor karnagy       
Móri Polgárőr Egyesület-Müllner Tibor       
Schwartz Alajos       
Speed-Ok Bt.-Szatzkerné Ruff Angella       
Staudt István       
Száraz László esperes, plébános